157k views
4 votes
Johnny bought 3 bags of apples that cost a total of $15 if each bag cost the same amount how much does each bag cost

User Pym
by
5.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:$5

Explanation:

$15 divided by 3 bags= $5 per bag

User JordanGS
by
5.1k points