157k views
4 votes
Johnny bought 3 bags of apples that cost a total of $15 if each bag cost the same amount how much does each bag cost

User Pym
by
7.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:$5

Explanation:

$15 divided by 3 bags= $5 per bag

User JordanGS
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories