2.7k views
5 votes
A company purchased 400 units for $ 40 each on January 31. It purchased 250 units for $ 25 each on February 28. It sold a total of 300 units for $ 80 each from March 1 through December 31. If the company uses the weightedminusaverage inventory costing​ method, calculate the cost of ending inventory on December 31.​ (Assume that the company uses a perpetual inventory system. Round any intermediate calculations two decimal​ places, and your final answer to the nearest​ dollar.)

1 Answer

2 votes

Answer:

$11,980.77

Step-by-step explanation:

Given;

On January 31

Units purchased= 400

Cost of each unit = $40

On February 28

Units purchased = 250

Cost of each unit = $25

Units sold from March 1 through December 31 = 300

Selling cost of each unit = $80

Now,

Average cost per unit =
\frac{\textup{Total purchasing cost}}{\textup{Total units purchased}}

or

Average cost per unit =
\frac{\textup{400}*\$40+250*\$25}{\textup{400 + 250}}

or

Average cost per unit =
\frac{\textup{22,250}}{\textup{650}}

or

Average cost per unit = $34.23

Ending inventory on December 31 = Total units purchased - Total units sold

= 400 + 250 - 300

= 350 units

Therefore,

The cost of ending inventory = Units in the inventory × Cost per unit

= 350 × $34.23

= $11,980.77

User JAckOdE
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories