Answer:
Contribution margin ratio = 1 - variable cost ratio
= 25%
(a)


= 1,400,000


= 25,000
(b) For profit of $42,000,


= 1,568,000


= 28,000
(c) variable cost = sales price × variable cost ratio
= $56 × 75%
= $42
New contribution margin =

New contribution margin =

= 0.4
= 40%


= $875,000


= 12,500