186k views
0 votes
A loaded ore car has a mass of 950 kg. and rolls on rails ofnegligible friction. It starts from rest ans is pulled up a mineshaft by a cable connected to a winch. The shaft is inclined at30.0 degrees above the horizontal. the car accelerates uniformly toa speed of 2.20m/s in 12.0s and then continues at constant speed.(a) What power must the winch motor provide when the car is movingat constant speed? (b) What maximum power must the winch motorprovide? (c) What total energy has transfered out of the motor bywork by the time the car moves off the end of the track, which isof length 1250m?

User Bentford
by
6.6k points

1 Answer

6 votes

(a) 10241 W

In this situation, the car is moving at constant speed: this means that its acceleration along the direction parallel to the slope is zero, and so the net force along this direction is also zero.

The equation of the forces along the parallel direction is:


F - mg sin \theta = 0

where

F is the force applied to pull the car

m = 950 kg is the mass of the car


g=9.8 m/s^2 is the acceleration of gravity


\theta=30.0^(\circ) is the angle of the incline

Solving for F,


F=mg sin \theta = (950)(9.8)(sin 30.0^(\circ))=4655 N

Now we know that the car is moving at constant velocity of

v = 2.20 m/s

So we can find the power done by the motor during the constant speed phase as


P=Fv = (4655)(2.20)=10241 W

(b) 10624 W

The maximum power is provided during the phase of acceleration, because during this phase the force applied is maximum. The acceleration of the car can be found with the equation


v=u+at

where

v = 2.20 m/s is the final velocity

a is the acceleration

u = 0 is the initial velocity

t = 12.0 s is the time

Solving for a,


a=(v-u)/(t)=(2.20-0)/(12.0)=0.183 m/s^2

So now the equation of the forces along the direction parallel to the incline is


F - mg sin \theta = ma

And solving for F, we find the maximum force applied by the motor:


F=ma+mgsin \theta =(950)(0.183)+(950)(9.8)(sin 30^(\circ))=4829 N

The maximum power will be applied when the velocity is maximum, v = 2.20 m/s, and so it is:


P=Fv=(4829)(2.20)=10624 W

(c)
5.82\cdot 10^6 J

Due to the law of conservation of energy, the total energy transferred out of the motor by work must be equal to the gravitational potential energy gained by the car.

The change in potential energy of the car is:


\Delta U = mg \Delta h

where

m = 950 kg is the mass


g=9.8 m/s^2 is the acceleration of gravity


\Delta h is the change in height, which is


\Delta h = L sin 30^(\circ)

where L = 1250 m is the total distance covered.

Substituting, we find the energy transferred:


\Delta U = mg L sin \theta = (950)(9.8)(1250)(sin 30^(\circ))=5.82\cdot 10^6 J

User Ethan Field
by
6.6k points