205k views
6 votes
Michael buys a dozen donuts for his friends for $6 what is the unit rate

1 Answer

2 votes

Answer:

6 dollars per dozen

Explanation:

This is a fraction equal to

6 dollars ÷ 1 dozen

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 1

6 dollars ÷ 1

1 dozen ÷ 1

=

6 dollars

1 dozen

=

6 dollars

dozen

= 6 dollars per dozen

User Akhilesh Pandey
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories