203k views
5 votes
In a large population, 76% of the households have cable tv. A simple random sample of 225 households is to be contacted and the sample proportion computed. What is the probability that the sampling distribution of sample porportions is less than 82%?

User Mentat
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

0.017559

Explanation:

Data provided:

Probability of Households Having cable TV, p₀ = 76% = 0.76

Therefore,

The probability that the Households not having cable TV = 1 - 0.76 = 0.24

Sample size, n = 225 households

sample proportions is less than 82% i.e p = 0.82

Now,

The standard error, SE =
\sqrt{(p_0(1-p_0))/(n)}

or

SE =
\sqrt{(0.76(1-0.76))/(225)}

or

SE = 0.02847

and,


Z=(p-p_0)/(SE)

or


Z=(0.82-0.76)/(0.02847)

or

Z = 2.107

therefore,

P(sample porportions < 0.82) = P(Z < 2.107)

now from the p value from the Z table

we get

P(sample porportions < 0.82) = 0.017559

User JMRboosties
by
6.2k points