204k views
2 votes
Jeremy bought a 5-pound bag of potatoes for$2.29. What is the unit price for one pound of potatoes?

1 Answer

3 votes

Answer: .458 or about .46 cents if you round to the nearest cent

Step-by-step explanation:Since the price for 5 pounds of potatoes is 2.29 all together you can divide 2.29 by 5 which gives you the price for one pound of potatoes. Since one pound of potatoes would be the unit price. Hope this helps :D

User Artgrohe
by
5.0k points