171k views
0 votes
A rifle with a muzzle velocity of Vo shoots a bullet at a target R away at the level of the muzzle. How high above the target must the rifle be aimed so that the bullet will hit the target? (Neglect air resistance.) Let Vo = 250 m/s and R = 100 m. Find H

User Mmking
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

H = 0.784 m

Step-by-step explanation:

given,

speed of velocity in x - direction = V₀

Range, R = 100 m

let time taken be t

in - x direction


R = V_x t


R = V_0 t


t = (R)/(V_0)

in- y direction


H = V_(y)t+(1)/(2)gt^2


H = 0+(1)/(2)gt^2


H = (1)/(2)g((R)/(V_0))^2


H = (gR^2)/(2V_0^2)


H = (9.8* 100^2)/(2* 250^2)

H = 0.784 m

User Khurram Ijaz
by
6.9k points