59.2k views
2 votes
Caren is making rice and beans. She can spend no more than $10 on ingredients.

She buys one bag of rice for $4.99. Beans cost $0.74 per pound.
How many pounds of beans, x, can she buy?

Inequality that represents this situation:
10≥4.99+0.74x

Drag each number to show if it is a solution to both the inequality and the problem situation, to the inequality only, or if it is not a solution.

2 Answers

2 votes

Answer:

Caren buys one bag of rice for $4.99.

Beans cost $0.74 per pound.

How many pounds of beans, x, can she buy?

Explanation:

User Demux
by
6.3k points
0 votes

Answer: 6 lbs of beans

Explanation:

.74 x 6 = 4.44

4.99 + 4.44 = 9.43

User John Mcfetridge
by
5.4k points