Answer:
a) 29.36 m
b) 2.44 s
c) 2.57 s
d) 25.117 m/s
Step-by-step explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity = 24 m/s
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
b)

Time taken by the ball to reach the highest point is 2.44 seconds
a)

The highest point reached by the ball above its release point is 29.36 m
c) Total height is 3+29.35 = 32.35 m

The ball reaches the ground 2.57 seconds after reaching the highest point
d)

The ball will hit the ground at 25.2117 m/s