146k views
2 votes
Suzanne scarpula invested $30,000, part of it in a high risk venture fund that yielded 11.5% per year and the rest In a secure mutual fund paying interest of 6% per year. At the end of one year, Suzanne’s investments earned $2,790. Find the amount she invested at each rate.

User Cycero
by
7.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$18,000 was invested in the high-risk venture fund and $12,000 was invested in the mutual fund.

Explanation:

In this problem we have two unknowns:
a the amount invested in the high-risk venture fund and
b, the amount invested in the mutual fund and we know that the sum of
a and
b is $30,000.

The amount earned ($2,790) can be expressed in the following equation:


0.115a+0.06b=2790, where
a is multiplied by 11.5% and b is multiplied by 6%

Since we know that the sum of
a and
b is $30,000, we can rearrange that equation to solve for
a, as follows:


a = 30000-b

We can now replace
a in the earlier equation to obtain an expression with only one unknown value:


0.115(30000-b) + 0.06b = 2790

Which can be rearranged and solved for
b:


3450 - 0.115b + 0.06b = 2790\\b = 12000

Now, using the fact that
a+b=30000 we can find
a:


a=30000-b=30000-12000=18000

Therefore, $18,000 must have been invested in the high-risk venture fund at 11.5% and $12,000 in the mutual fund at 6%

User CNeo
by
6.9k points