Answer:
5.11 s
Step-by-step explanation:
Given:
v₀ = 0 m/s
y₀ = 128 m
y = 0 m
a = -9.8 m/s²
Find: t
y = y₀ + v₀ t + ½ at²
(0 m) = (128 m) + (0 m/s) t + ½ (-9.8 m/s²) t²
t = 5.11 s
7.8m questions
10.4m answers