210k views
4 votes
A 3-gallon jug of water costs $19.68. What is the price per pint?

1 Answer

4 votes

ANSWER:

A 3-gallon jug of water costs $19.68.Price per pint of water is $0.82.

SOLUTION:

Given, a 3 - gallon jug of water costs $19.68.

Total amount = $19.68

We need to find what is the price per pint

Now, price per pint =
(total amount)/(number of pints)

We know that, a gallon contains 8 pints legally according to the united states.

Here, we have 3 gallons.

So total number of pints = 3 x pints per gallon

= 3 x 8 = 24

Now, price per pint =
(19.68)/(24)

Price per pint = $0.82

Hence, the price per pint of water is $0.82.

User Diego Haz
by
8.8k points