5.2k views
0 votes
Ruben bought 19 pounds of sugar for $9.
How many pounds of sugar did he get per dollar.

2 Answers

1 vote

♫ :::::::::::::::::::::::::::::: // Hello There ! // :::::::::::::::::::::::::::::: ♫

19 pounds for 9 dollars

Divide both sides by 9:

19/9 = 2.1

He got 2.1 pounds of sugar per dollar

❄️

➶ Hope This Helps You!

➶ Good Luck (:

➶ Have A Great Day ^-^

ʜᴀɴɴᴀʜ

User Brice Favre
by
8.4k points
2 votes

Answer:

Ruben bought 19 pounds of sugar for $9.So 2.1 pounds of sugar he got per dollar.

Solution:

Given Data:

Ruben bought 19 pounds of sugar for $9.

We need to find that how many pounds of sugar he got per dollar.

Let’s solve using the given Data.

Step 1:

19 pounds for 9 dollars.

To get the per pound value divide given data in pounds by dollar value.


(19)/(9)

Step 2:

On dividing the above value we get the value as 2.1


(19)/(9) = 2.1

Step 3:

By Step 2 we got the number of pounds which he get sugar per dollar.

Result:

He got 2.1 pounds of sugar per dollar.

User JoakimE
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories