150k views
3 votes
Alejandro has to go to a meeting in Santiago, Chile.

This is 540 km from his home.
He sets off from home at 6:15 am
He expects to drive at an average speed of 80 km/h for the journey.
At what time does he expect to arrive in Santiago?
WORKOUT THE ANSWER

User Petebowden
by
6.8k points

2 Answers

7 votes

Answer:

1 pm

Explanation:

540 ÷ 80 = 6. 75 = 6' 45'

6.15 am + 6hr 45 min = 1 pm

User Box Box Box Box
by
7.8k points
3 votes

Answer:

The expect time for Alejandro to arrive in Santiago is 1 pm.

Solution:

From the Question, Distance = 540 km

Start time from home = 6:15 am

Average speed = 80km/hr

We need to find the expect time to arrive in Santiago.

Using the time formulae:


time = (distance)/(speed)


t = (d)/(s)

where,

s = speed (meters/second)

d = distance traveled (meters)

t = time (seconds)

Substitute the given data in the formule

t =
(540)/(80)

= 6.75

= 6 hours 45 minutes

Alejandro sets off from home at 6:15 am. So the expected time is calculated by adding 6:15 am to time found

Arrival Time = 6.15 am + 6hours 45 minutes = 1 pm.

Hence the expect time for Alejandro to arrive in Santiago is 1 pm.

User Sivaram Yadav
by
6.8k points