63.3k views
4 votes
A grocery store is selling 90 fl. oz of detergent for $6.99. To the nearest cent, what is the unit price?

User Ventik
by
8.5k points

2 Answers

6 votes

Answer:

£7

Explanation:

6.99 is closest to 7 as 7 is only one cent away

User Deelaka
by
8.0k points
7 votes

Answer:

B) 8c

Explanation:

User GetFree
by
8.8k points