136k views
0 votes
The price for 3 pounds of apple is 3.99. what is the unit rate

User Makariy
by
5.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$1.33 per pound of apples.

Explanation:

You do 3.99 divided by 3 which gives you the unit rate of $1.33 per pound.

User Igsm
by
5.7k points