136k views
0 votes
The price for 3 pounds of apple is 3.99. what is the unit rate

User Makariy
by
8.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$1.33 per pound of apples.

Explanation:

You do 3.99 divided by 3 which gives you the unit rate of $1.33 per pound.

User Igsm
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories