108k views
5 votes
Which is better buy ? Fourteen cans for $9 or 7 cans for $5

User Hoja
by
9.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The better buy is fourteen cans for $9. Because you get them for .64 a can and 7 for $5 makes them cost $1.40 a can.

Explanation:

to get the answer you divide $9.00 by 14 which will give you .64 cents a can.

then you divide $5.00 by 7 which is going to cost $1.40 a can. So that makes 14 cans for $9 is a better buy

User Jonathan Tuzman
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories