161k views
1 vote
An object is launched directly in the air at a speed of 64 feet per second from a platform located 16 feet in the air. The motion of the object can be modeled using the function f(t)=−16t2+64t+16, where t is the time in seconds and f(t) is the height of the object. When, in seconds, will the object reach its maximum height? Do not include units in your answer.

2 Answers

2 votes

Answer:

2 seconds

Explanation:

When the object reaches its highest point is the t-value of the turning point. Thus we need to find the where maximum quadratic function

−16t2+64t+16

occurs.

We know that the maximum (or minimum) of a parabola is reached at x=−b2a=−642(−16)=2, showing that the object will reach its highest point at 2 seconds.

User Jsherk
by
7.0k points
1 vote

Answer:

After 2 seconds the object reach its maximum height of 80 feet.

Explanation:

Consider the provided function.


f(t)=-16t^2+64t+16

The function is a downward parabola.

The object will reach its max height at the vertex of the parabola.

The vertex of the parabola is given by
((-b)/(2a), f((-b)/(2a))),

Where the standard form is
f=at^2+bt+c.

By comparing the provided function with the standard form.

a=-16, b=64 and c=16

Thus, the vertex are:


t=(-b)/(2a)


t=(-64)/(2(-16))=(64)/(32)


t=2

Now substitute the value of t in the provided function.


f(t)=-16(2)^2+64(2)+16


f(t)=-16(4)+128+16


f(t)=-64+144


f(t)=80

Hence, after 2 seconds the object reach its maximum height of 80 feet.

User DubVader
by
7.0k points