62.1k views
5 votes
5. The table shows the total vertical distance a free-falling body travels for each second it falls. About how far does the free-falling body travel between 4 and 5 seconds? a. 44 m b. 54 m c. 144 m d. 154 m

User Bilal
by
7.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

a. 44 m

Step-by-step explanation:

We don't have the table but we can still answer since the motion is a free-fall motion.

First of all, we calculate the velocity of the body at time t = 4 s, with the equation


u'=u+gt

where

u = 0 is the initial velocity

g = 9.8 m/s^2 is the acceleration of gravity (we take downward as positive direction)

t is the time

Using t = 4 s,


u'=0+(9.8)(4)=39.2 m/s

Now we can calculate the distance covered during the time t = 4 s and t = 5 s using the other suvat equation


s=u'\Delta t+(1)/(2)g\Delta t^2

where


\Delta t = 5-4=1s is the time interval we are considering. Substituting values,


s=(39.2)(1)+(1)/(2)(9.8)(1)^2=44 m

User Sherilyn
by
7.1k points