87.4k views
3 votes
A boy throws a baseball onto a roof and it rolls back down and off the roof with a speed of 3.05 m/s. If the roof is pitched at 40.0° below the horizon and the roof edge is 4.50 m above the ground, find the time the baseball spends in the air and the horizontal distance from the roof edge to the point where the baseball lands on the ground.

User Harry Joy
by
6.3k points

1 Answer

2 votes

1) Time in the air: 0.78 s

The motion of the ball is a projectile motion, which consists of two independent motions:

- A horizontal motion with constant horizontal velocity

- A vertical motion with constant downward acceleration of


g=-9.8 m/s^2 (acceleration of gravity)

The initial vertical velocity is


u_y = u sin \theta = (3.05)(sin(-40^(\circ)))=-1.96 m/s

where the negative sign means the direction is downward.

The vertical position of the ball is given by


y(t) = h + u_y t + (1)/(2)gt^2

where

h = 4.50 m is the initial heigth of the ball when it starts falling down

The ball reaches the ground when y = 0, so we have:


0 = 4.50 -1.96t-4.9t^2

This is a second-order equation; solving for t, we get

t = -1.18 s

t = 0.78 s

We discard the negative solution since it has no physical meaning, so we can say that the ball spent 0.78 s in the air.

2) Horizontal distance: 1.83 m

For this second part of the problem, we just have to consider the horizontal motion of the ball.

As we said previously, the motion of the ball along the horizontal direction is a uniform motion with constant velocity, which is given by


v_x = u cos \theta = (3.05)(cos (-40.0^(\circ)))=2.34 m/s

where u = 3.05 m/s is the initial speed and
\theta the angle of projection.

For a uniform motion, we can use the following relationship between distance covered and velocity:


d=v_x t

and substituting t = 0.78 s, we find the total distance travelled along the horizontal direction by the ball before reaching the ground:


d=(2.34)(0.78)=1.83 m

User Hari Narayanan
by
7.0k points