Answer:
The answers are:
The total conversion costs were $59,400
The total costs of units completed were $117,000
Step-by-step explanation:
The total conversion costs are direct labor and factory overhead:
- total conversion costs = $49,500 + $9,900 = $59,400
To calculate the total costs of units completed we must first calculate the equivalent units completed.
- 9,000 units were 100% completed
- 3,000 units were only 30% completed, which are equivalent to 900 units completed (3,000 x 30%).
Now we calculate the conversion costs per unit completed by dividing the total conversion costs over the equivalent units completed:
- $59,400 / 9,900 units = $6 conversion costs per unit completed
To calculate the materials costs per unit, we divide the total materials costs by the total units that entered production (since materials are added at the beginning of the production process):
- $84,000 / 12,000 units = $7 materials costs per unit completed
Now we have the total costs per unit completed $13 ($6 + $7) and to calculate the total cost of units completed we multiply 9,000 units x $13 = $117,000.