Answer:
a) Total takt time = 18 minutes per boat
theoretical minimum number of workstations = 2
b) No Burns will not be able to accomplish its goal because the longest individual task is larger than the highest allowable cycle time i.e 18 minutes
Step-by-step explanation:
Given:
Number of boats Burns boats wants to assemble = 30
Time per day = 9 hours
Total task time = 20 minutes
a) Now,
Total available time = 9 hours × 60 = 540 minutes per day
Demand rate = 30 boats
thus,
Desired cycle time =
or
Desired cycle time = 18 minutes per boat
Theoretical minimum number of workstations =
=
= 1.11 ≈ 2 workstations
b) No Burns will not be able to accomplish its goal because the longest individual task is larger than the highest allowable cycle time i.e 18 minutes