Answer:
(A) $144,000.
Step-by-step explanation:
For computing the indirect costs allocated to the Commercial Department first we have to compute the per unit cost which is shown below:
Per unit cost = (Allocated department overhead indirect cost) ÷ (total number of direct labor hours)
= $396,000 ÷ 22,000
= $18
The total number of direct labor hours = Consumer + commercial
= 14,000 + 8,000
= 22,000
Now the indirect cost equal to
= Per unit cost × Commercial direct labor hours
= $18 × 8,000
= $144,000