231k views
4 votes
Westside middle school sold raffle tickets as a fundraiser. The tickets were priced at 5 for $20. How many tickets did the school sell if it brought in a revenue of $2,500?

User Hazonko
by
7.1k points

2 Answers

1 vote

Answer:

125

Explanation:

2,500/20=125

User Cmsjr
by
7.2k points
6 votes

Answer:

The school sells 625 tickets.

Solution:

Let us assume that total x number of tickets are sold by the school.

As given in the problem,

Cost of 5 tickets is \20
\$20

So the cost of 1 ticket is
\left((20)/(5)\right) = \$4

Then the cost of x tickets =
\$4x

As given the total revenue is
\$2500,

So,


4 x=2500


x=\left((2500)/(4)\right)=625

The school sell total 625 tickets.

User Kristian Vukusic
by
6.5k points