Step-by-step explanation:
1) Mass of carbon dioxide = 100 g
Molar mass of carbon dioxide = 44 g/mol
Moles of carbon dioxide =
![(100 g)/(44 g/mol)=2.273 moles](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/1mosf6ou3uvmr9ywvgfpl0punhyygupmy5.png)
1 mol = 0.001 kmol
2.273 moles= 2.273 × 0.001 kmol =
![2.273* 10^(-3) kmol](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/q8qcgfuk8dtx4sjr26xcg3vtmqgiebyah4.png)
2) 1 liter of ethyl alcohol of density
![0.789 g/cm^3](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/p4s8tdsfmlzk8mwzfk3y6v15ke0s8ossm2.png)
Volume of ethyl alcohol ,V= 1 L = 1000 mL
Density of ethyl alcohol =d =
![0.789 g/cm^3](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/p4s8tdsfmlzk8mwzfk3y6v15ke0s8ossm2.png)
![1 cm^3=1 mL](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/middle-school/bulmkonz59rs8r9xuunugbeywn6stffyxh.png)
Mass of ethyl alcohol = m
![m=d* V=0.789 g/cm^3* 1000 mL=789 g](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/l4k8izpqbcaeyqxvzxbmmp0ckt7bx9mv4n.png)
Molar mass of ethyl alcohol = 46 g/mol
Moles of ethyl alcohol =
![(789 g)/(46 g/mol)=17.152 mol](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/llphvq0bl1hegi2atowgfmfyxu989n5a9d.png)
![17.152 mol=17.152* 0.001 kmol=1.7152* 10^(-4) kmol](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/svti04t6o8hhj7l7bwaxu4hg85vvi7hvpc.png)
3) Volume of oxygen gas,V =
![1 m^3= 1000 L](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/qj1xwm8hzy97y6ed1l10u79s9vi9eu948z.png)
Temperature of the gas = T= 25°C = 298.15 K
Pressure of the gas ,P= 1 atm
Moles of oxygen gas = n
![PV=nRT](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/high-school/uelah1l4d86yyc7nr57q25hwn1eullbhy3.png)
![n=(RT)/(PV)=(0.0821 atm L/mol K* 298.15 K)/(1 atm* 1500 L)=0.01632 mol](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/ad0ogo8aqi2z7ujam6f8ee744hlhdmk9w3.png)
0.01632 mol = 0.01632 × 0.001 kmol=
![1.632* 10^(-5) kmol](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/1cfxiodf0rykstfvy3u3eqjlnlokats725.png)
4) Volume water in mixture = 1 L
Density of water =
![1000 kg/m^3=(1,000,000 g)/(1000 L)=1000 g/L](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/8xne5cw7opzcj2f3dp97bubz6u68do6g79.png)
Mass of water =
![1000 g/L* 1 L = 1000 g](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/mcprp7givyv5g4or04ezur1ee5kz87wn2m.png)
Volume of alcohol = 2.5 L
Density of alcohol =
![789 kg/m^3=(789000 g)/(1000 L)=789 g/L](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/u9xo66jgu4hhszoftvx4810zt7vk9d8hbf.png)
Mass of alcohol =
![789 g/L* 2.5 L = 1972.5 g](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/5icj2delxyxicbkfj2ia0x3xpdbx1dw1bh.png)
Mass of mixture = 1000 g + 1972.5 g = 2972.5 g
Mass percentage of water :
![(1000 g)/(2972.5 g)* 100=33.64\%](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/fhpx1s2skpq3oo7mgpyqte7ti632cuvckl.png)
Mass percentage of alcohol :
![(1972.5 g)/(2972.5 g)* 100=66.36\%](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/v2nf1njd197pluai2y1gnji7ibgsisna6b.png)
Moles of water :
![n_1=(1000 g)/(18 g/mol)=55.55 mol](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/svuoukwk6p3l3tgs7fdn9j9a3sgicu84h1.png)
Moles of alcohol =
![n_2=(1972.5 g)/(46 g/mol)=42.88 mol](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/ifspvynv6tlj67b0ipu2qazv945bvf9cvz.png)
Mole fraction of water :
![\chi_1=(n_1)/(n_1+n_2)=(55.55 mol)/(55.55 mol+42.88 mol)=0.5644](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/yixkrkubgfarxi2rut3s47r58o513xls92.png)
Mole fraction of alcohol :
![\chi_2=(n_2)/(n_1+n_2)=(42.88 mol)/(55.55 mol+42.88 mol)=0.4356](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/college/rsm7kw138v50w9wd3h0vd4im3ajfcumps4.png)