24.6k views
0 votes
I need help for this question

I need help for this question-example-1
User Jtallk
by
6.9k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$36.00

Explanation:

$12.00 - the total cost of 4 of equally priced gloves

$12.00 : 4 = $3.00 - the cost of 1 glove

The cost per glove is increased by $1.00. Therefore new cost of 1 glove is

$3.00 + $1.00 = $4.00

The total cost of 9 of gloves at the new price:

9 × $4.00 = $36.00

User Hynek
by
6.0k points