Answer:
0.39 = 39% of probability
Explanation:
When you need to calculate probabilities involving "or" questions, in general you should use the following formula:
, where P(A) is the probability of event A and P(B) is the probability of event B.
In the problem given, P(A) = yes and P(B) = male, then:
P(yes) = 33/100 = 0.33
P(male) = 20/100 = 0.20 (all male that answered the question)
P(yes and male) = 14/100 = 0.14 (all male that answered yes to the question)
P(yes or male) = P(yes) + P(male) - P(yes and male) = 0.33+0.20-0.14 = 0.39 =39%