65.2k views
1 vote
Chris pays $24.30 for a pack of 9 towels.

Find the unit price in dollars per towel.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

1 Answer

3 votes

24.30/9 = 2.7

24.30 : 9

2.70 : 1

1 towel costs $2.70.

User Jcreignou
by
7.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories