menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Chris pays $24.30 for a pack of 9 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Chris pays $24.30 for a pack of 9 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
asked
Sep 19, 2020
65.2k
views
1
vote
Chris pays $24.30 for a pack of 9 towels.
Find the unit price in dollars per towel.
If necessary, round your answer to the nearest cent.
Mathematics
middle-school
Gavin Thornton
asked
by
Gavin Thornton
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
24.30/9 = 2.7
24.30 : 9
2.70 : 1
1 towel costs $2.70.
Jcreignou
answered
Sep 25, 2020
by
Jcreignou
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 15, 2021
230k
views
Chris pays $19.60 for a packof 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Leonz
asked
Mar 15, 2021
by
Leonz
8.7k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
230k
views
asked
Jun 14, 2024
19.0k
views
Aldo buys a pack of 9 towels for $24.30. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Westranger
asked
Jun 14, 2024
by
Westranger
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
19.0k
views
asked
Oct 27, 2019
223k
views
Rita pays $24.30 for a pack of 9 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Lyman Enders Knowles
asked
Oct 27, 2019
by
Lyman Enders Knowles
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
223k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org