226k views
0 votes
One car travels 55 miles per hour and another travels 31 miles per hour. If they start from the same place at the

same time and travel in the same direction, after how many hours will the faster car be 204 miles ahead of the
slower car?​

2 Answers

3 votes

Answer:

8.5 hours

Explanation:

One car travels 55 miles per hour and another travels 31 miles per hour. If they start from the same place at the same time and travel in the same direction, after 8.5 hours will the faster car be 204 miles ahead of the slower car.

First Car: 55 miles per hour

Second Car: 31 miles per hour

55 - 31 = 24

204 miles ÷ 24 miles per hour = 8.5 hours

User Normand Bedard
by
6.9k points
5 votes

The faster car is driving 55 - 31 = 24 miles per hour faster than the slower car.

Divide the distance by the difference in speed:

204 miles / 24 miles per hour = 8.5 hours.

User Petr Adam
by
8.2k points