202k views
0 votes
in order to prepare 60g of 10% sodium carbonate solutions, how many grams of water and sodium carbonate is needed

User Deqing
by
7.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:

The mass of water = 54 g

Mass of sodium carbonate = 6 g

Step-by-step explanation:

  • To calculate the mass needed when given the volume of water and percentage mass we can use the formula;


Mass of sodium carbonate = ((Volume of water)(percentage mass))/((100-percentage mass))

In this case;

Percentage mass = 10 %

Total mass of solution = 60 g

Assuming the volume of water = y cm³, the mass of water is y g

Then, the mass of sodium carbonate(solute)= 60-y

Hence;


60-y = (10y)/((100-10))


90(60-y) = 10y\\5400-90y =10y\\5400 = 100 y\\y =54

Therefore;

The mass of water = 54 g

Mass of sodium carbonate = 6 g

User Sam Bobel
by
6.6k points