Answer:
$45.67
Step-by-step explanation:
Given:
the cost of mowing the first lawn = $15
the cost of mowing the second lawn = $25
the cost of mowing the third lawn = $40
Producer surplus on the first three lawns of the day = $100
Now,
Producer Surplus = Price paid by consumers - production cost
or
$100 = Price - ( $10 + $12 + $15 )
or
Price = $100 + $37
or
Price = $137
Therefore,
The price for each customer =
or
The price for each customer = $45.67