67.7k views
3 votes
Karina rode her bike up a mountain trail at an average of 4 mph. Then she rode it back down the trail at an average of 20 mph. The entire trip took 3 hours. How far up the mountain did karina go?

User Nullptr
by
7.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

36 miles.

Explanation:

We have been given that Karina rode her bike up a mountain trail at an average of 4 mph. Then she rode it back down the trail at an average of 20 mph. The entire trip took 3 hours.


\text{Distance}=\text{Speed}* \text{Time}

Substitute the given values:


\text{Distance}=(\frac{4\text{ miles}}{\text{Hour}}+\frac{20\text{ miles}}{\text{Hour}})* 3\text{ Hours}


\text{Distance}=(\frac{24\text{ miles}}{\text{Hour}})* 3\text{ Hours}


\text{Distance}=24\text{ miles}* 3


\text{Distance}=72\text{ miles}

The total distance is 72 miles, so the distance going up would be half of 72.


(72)/(2)=36

Therefore, Karina went 36 miles up the mountain.

User Gtramontina
by
6.7k points