Answer:
22.1 m/s²
Step-by-step explanation:
Given:
v₀ = 0 m/s
v = 135 m/s
Δx = 412 m
Find: a
v² = v₀² + 2aΔx
(135 m/s)² = (0 m/s)² + 2a (412 m)
a = 22.1 m/s²
7.8m questions
10.5m answers