Answer
given,
mass of skier = 49 kg
angle made with horizontal = 13°
now,
a) skies velocity is constant
F x = m g sin θ -ma
a = 0
F x = 49 × 9.8 × sin 13°
F x = 108 N
b) a = 1.2 m/s²
F x = m g sin θ -ma
F x =49 × 9.8 × sin 13° - 40 ×1.2
F x = 60 N
c) a = 2.4
F x = m g sin θ -ma
F x =49 × 9.8 × sin 13° - 40 × 2.4
F x = 12 N