83.2k views
0 votes
Dan and shanice are selling flower bulbs for a school fundraiser. Customers can buy bags of windflower bulbs and packages of crocus bulbs. Dan sold 5 bags of windflower bulbs and 6 packages of crocus bulbs for a total of $151. Shanice sold 4 bags of windflower bulbs and 3 packages of crocus bulbs for a total of $92. What is the cost each of one bag of windflower bulbs and one package of crocus bulbs?

1 Answer

5 votes

Answer:

The cost of one bag of windflower is
11\
and one bag of crocus is
16\

Solution:

Let windflower bulbs be x and crocus bulbs be y.

Sales by Dan is 5 bags of windflower bulbs and 6 packages of crocus bulbs for 151,

i.e.
5x+6y=151


6y=151-5x ----- (1)

Sales by Shanice is 4 bags of windflower bulbs and 3 packages of crocus bulbs is 92,

i.e.
4x+3y=92 ----- (2)

Here we are eliminating the value of y so that we can find the value of x,

The least common multiple of the coefficients of y (6 and 3) is 6.


\thereforemultiplying (2) by 2 on both sides we get,


2*(4x+3y)=2*92


8x+6y=184


6y=184-8x ----- (3)

On equating (1) and (3) we get,


184-8x=151-5x

On grouping the terms,


184-151=-5x+8x


33=3x


x=(33)/(3)


x=11

On substituting the value of x in (2) we get,


4*11+3y=92


44+3y=92


3y=92-44


3y=48


y=(48)/(3)


y=16

Hence, the cost of one bag of windflower bulb is 11 and one bag of crocus bulb is 16.

User Lloyd Holman
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.