89.2k views
4 votes
Olympic diver Matthew Mitcham springs upward from a diving board that is 3.40 m above the water. He enters the water at a 80.0 degree angle with respect to the water surface, at a speed of 9.32 m/s.

a)Determine the magnitude of his initial velocity.

b)Determine the direction of his initial velocity, in terms of degrees relative to horizontal.

c)Determine his maximum height above the water.

User Gobi
by
7.3k points

1 Answer

6 votes

Step-by-step explanation:

Given that,

Height = 3.40 m

Speed of water = 9.32 m/s

Angle = 80.0°

Suppose the angle at diving board is 10°.

(a). We need to calculate the magnitude of his initial velocity

Using the formula of horizontal velocity


u\cos\theta=u\cos\theta


u=(u\cos\theta)/(u)

Put the value into the formula


u=(9.32\cos80)/(\cos10)


u=1.64\ m/s

(b). We need to calculate the direction of his initial velocity,

The direction of his initial velocity is 10° east of south.

(c). We need to calculate the time

Using formula of time


t=(u\sin\theta)/(g)

Put the value into the formula


t=(1.64\sin10)/(9.8)


t=0.029\ sec

We need to calculate his maximum height above the water

Using equation of motion


S_(y)=u_(y)+(1)/(2)gt^2

Put the value into the formula


S_(y)=1.64\sin10+(1)/(2)*9.8*(0.029)^2


S_(y)=0.288\ m

Hence, This is the required solution.

User Yakoudbz
by
7.0k points