64.1k views
3 votes
A store sells a package of 25 trading cards for​ $5.25. Use a pencil and paper. Explain how you can tell that the unit price per card is less than​ $1. What is the unit price per​ card?

User Koki
by
5.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

21 cent per card

Explanation:

5.25 / 25 = .21

because 25 can be divided into the first 2 numbers

User Jacinto
by
5.4k points