142k views
0 votes
What volume in liters of 4.50 M NaOH contains 7.25 mol NaOH?

1 Answer

3 votes

Answer:

The answer to your question is: 1.61 l

Step-by-step explanation:

Data

Volume = ?

Molarity = 4.5 M

# of moles = 7.25 mol

Molarity = # of moles / volume

Volume = # of moles / molarity

Process

Volume = 7.25 moles / 4.5

Volume = 1.61 liters

User Faradey Inimicos
by
7.0k points