46.1k views
2 votes
16 rolls of toilet paper come in a pack. What is the cost per roll if the

package is priced for $13.79?

User Zireael
by
5.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$1.16

Explanation:

User ChaseTheSun
by
5.4k points
2 votes

Answer:

$0.86

Explanation:

To find the price for one roll, all you need to do is divide the total price by the number of rolls in one pack (13.79/16=0.861875 or $0.86).

User Chris Broadfoot
by
6.0k points