61.9k views
4 votes
What is a better buy: 3 bagels for $2.85 or 5 bagels for $4.00?

2 Answers

7 votes

Answer:

5 bagels for $4.00

Explanation:

2.85/3=0.95

4/5=0.80

User Michael Edwards
by
5.1k points
5 votes

Answer:

5 bagels for $4!

Step-by-step explanation: if you buy 3 bagels for $2.85, that’s $.95 per bagel, now if you buy 5 bagels for $4, that’s $.80 per bagel!

User Salient
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.