61.9k views
4 votes
What is a better buy: 3 bagels for $2.85 or 5 bagels for $4.00?

2 Answers

7 votes

Answer:

5 bagels for $4.00

Explanation:

2.85/3=0.95

4/5=0.80

User Michael Edwards
by
8.6k points
5 votes

Answer:

5 bagels for $4!

Step-by-step explanation: if you buy 3 bagels for $2.85, that’s $.95 per bagel, now if you buy 5 bagels for $4, that’s $.80 per bagel!

User Salient
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories