Answer:
Total units= 23214
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Direct materials $1 per unit
Direct labor $100 per hour (100/500 units= $0.2)
The marketing manager decided to spend $2 per unit.
Fixed cost $55,000
Price= $4,000/1,000 units= $4.
First, we will determine the effect of the first 5000 (with the mkt expense) on the fixed costs:
5000*[4-(1+0.2+2)]= 4000 - 55000= 51000
Break-even point= fixed costs/ contribution margin
Break-even point= 51000/ [4-(1+0.2)]= 18214 units
Total units= 23214