menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Anna buys grocery's for her family.Hamburger meat is $33.38 per pound sweet potatoes are 0.79 each and hamburger rolls are 2.30 a bag .If Anna buys 3 per pound of meat 5 sweet potatoes how much did he
asked
Aug 11, 2020
60.2k
views
0
votes
Anna buys grocery's for her family.Hamburger meat is $33.38 per pound sweet potatoes are 0.79 each and hamburger rolls are 2.30 a bag .If Anna buys 3 per pound of meat 5 sweet potatoes how much did he pay for it
Mathematics
high-school
JPGConnolly
asked
by
JPGConnolly
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer:
106.39
Explanation:
33.38x3= 100.14
0.79x5=3.95
2.30
Artscan
answered
Aug 15, 2020
by
Artscan
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 24, 2024
52.0k
views
small isolated town has two grocery's stores, mike's market, and sharon's store. everyone in town shops in one of these, and no one from out of town shops in any of them. people change their shopping habits
Kiliman
asked
Dec 24, 2024
by
Kiliman
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
52.0k
views
asked
Apr 21, 2020
19.4k
views
Best grocery sells 5lb of salmon for $100. Fresh grocery’s sells 3 lb of salmon for $63. What is the unit price of salmon at each store
Drew Bartlett
asked
Apr 21, 2020
by
Drew Bartlett
8.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
19.4k
views
asked
Dec 9, 2020
62.1k
views
Gate Grocery's most popular candy bars cost $0.50 each and sells for $0.75. Management determined that it had purchased 3,000 candy bars in February. It began February with 200 bars and had 150 remaining
Nicolas Buduroi
asked
Dec 9, 2020
by
Nicolas Buduroi
8.2k
points
Business
college
1
answer
5
votes
62.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org