Answer:
the old scheme has fewer commercials for viewers watching 2 hours of TV.
Explanation:
Given: Commercials time for every 1 hour = 13 minutes
Actual show time = 47 minutes
So, the ratio of commercial to actual show is 13: 47
The new proposed ratio of commercial to actual show = 3 : 7
Total = 3+ 7 = 10
Now let's divide 60 minutes by 10, we get
60 ÷ 10 = 6 minutes
The new proposed commercials time for every 1 hour = 3 × 6 = 18 minutes
The new proposed actual show time for every 1 hour = 7 × 6 = 42 minutes
Now let's make table .
Commercial Actual show
Old scheme 13 mins 47 mins
New scheme 18 mins 42 mins
For 2 hours program
Commercial Actual show
Old scheme 26 mins 94 mins
New scheme 36 mins 84 mins
So, the old scheme has fewer commercials for viewers watching 2 hours of TV.