menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Dan bought 6 boxes of candy for his teachers at holiday time. If he spent $41.70, how much did each box cost? (With equation)
asked
May 28, 2020
75.7k
views
1
vote
Dan bought 6 boxes
of candy for his
teachers at holiday
time. If he spent
$41.70, how much did
each box cost?
(With equation)
Mathematics
middle-school
Kunal Shah
asked
by
Kunal Shah
6.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer:
6.95
41.70/6 gets you 6.95
Krish Wadhwana
answered
May 30, 2020
by
Krish Wadhwana
5.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Answer:
6.95
Explanation:
$41.70 / 6 = $6.95 for each box
Jsonbourne
answered
Jun 4, 2020
by
Jsonbourne
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.3m
questions
8.4m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org