75.7k views
1 vote
Dan bought 6 boxes

of candy for his
teachers at holiday
time. If he spent
$41.70, how much did
each box cost?
(With equation)

User Kunal Shah
by
6.6k points

2 Answers

2 votes
Answer:
6.95
41.70/6 gets you 6.95
User Krish Wadhwana
by
5.6k points
2 votes

Answer:

6.95

Explanation:

$41.70 / 6 = $6.95 for each box

User Jsonbourne
by
5.7k points