201k views
2 votes
Calvin paid $3.00 for 10 juice boxes. What is the unit rate in cost per box?

User Jahrel
by
5.6k points

2 Answers

2 votes

Answer: 30 centes

Explanation:

$3.00 divideed by ten= $0.30

User Manish Sapkal
by
4.9k points
4 votes

Answer:

0.30¢

Explanation:

$3.00 / 10 = 0.30¢

User Saurabh Garg
by
5.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.