212k views
3 votes
The diameter of our disk-shaped galaxy, the Milky Way, is about 1.0 x 10^5 light-years (ly). The distance to the Andromeda galaxy, which is the spiral galaxy nearest to the Milky Way, is about 2.0 million ly. If a scale model represents the Milky Way and Andromeda galaxies as dinner plates 25 cm in diameter, determine the distance between the centers of the two plates.

1 Answer

2 votes

Answer:

500 cm

Step-by-step explanation:

Diameter of Milky Way =
1* 10^5\ ly

Here, this distance is equal = 25 cm


1* 10^5\ ly=25\ cm


\\\Rightarrow 1\ cm=(1)/(25)* 10^5\ ly\\\Rightarrow 1\ cm=0.04* 10^5\ ly\\\Rightarrow 1\ ly=(1)/(0.04* 10^5)\ cm

Distance between the Andromeda galaxy and Milky Way is 2 million ly


2* 10^6\ ly=2* 10^6* (1)/(0.04* 10^5)\\\Rightarrow 2* 10^6\ ly=500\ cm

Hence, the plates would be 500 cm apart

User Chance Hudson
by
6.6k points