Answer:
(a). The distance is 49.79 m.
(b). The speed of the ball is 24.39 m/s.
Step-by-step explanation:
Given that,
Speed = 20 m/s
Angle = 40°
Height = 22 m
Time = 3.25 sec
(a). We need to calculate the distance
Using formula of distance

Put the value into the formula


(b). We need to calculate the horizontal velocity
Using formula of velocity

Put the value into the formula


We need to calculate the vertical velocity
Using equation of motion

Put the value into the formula


Negative sign shows the opposite direction.
We need to calculate the speed of ball
Using formula of speed



Hence, (a). The distance is 49.79 m.
(b). The speed of the ball is 24.39 m/s.