menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
I am thirsty but also thrifty so I want a drink that will quench my thirst and cost the least. Which of the following will quench my thirst and cost the least? Write the unit rate for each. -A 12oz Pepsi
asked
Apr 17, 2022
79.3k
views
6
votes
I am thirsty but also thrifty so I want a drink that will quench my thirst and cost the least. Which of the following will quench my thirst and cost the least? Write the unit rate for each.
-A 12oz Pepsi $1.08
-A 20oz coke for $1.20
-A 24oz mountain dew for $1.68
Mathematics
high-school
Yeny
asked
by
Yeny
7.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
You need to find the cost per ounce.
Just divide the price by the amount of ounces.
Once you do this, you get .09, 0.06, and 0.07.
The coke costs the least per ounce. It’s the one.
Peter F
answered
Apr 21, 2022
by
Peter F
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org